Позакласна робота



   Сценарій  позакласного заходу
      «День птахів»
Мета: Забезпечити засвоєння учнями знань про значення значення птахів уприроді і житті людини.  Довести до свідомості учнів необхідність піклування про зимуючих та перелітніх птахів ,турботливе та бережливе ставлення до природи вцілому. Розвивати спостережливість, взаємодопомогу, вміння читати художнє слово.
Обладнання: малюнки та плакати про зимуючих птахів, слайдова презентація в рамках акції « допоможи пташці», мелодії «звуки природи».
Учасники:
 Основні герої  : учні 6-го класу: Ведучі, бібліотекар, синичка,шишкар, сорока,весна,юні натуралісти.
І-ВЕДУЧИЙ: вітер січе в обличчя. Намело снігу. Нам тепло в оселях, затишно. А як почувають себе пернаті друзі, що зимують у нас? Важко їм бідним вижити у скрутні зимові місяці. І сьогодні ми зібралися для того, щоб більше дізна-тись  про звички ,а навіть потреби птахів, які велику користь приносять нам знищуючи гризунів , шкідливих комах.
Бібліотекар: Прийшла зима . Сніг вкрив землю білою ковдрою. На вулиці морозно. Люди щонайшвидше намагаються потрапити до своїх теплих осель. Поспішають…Тільки він нікуди  не  поспішає, сидить на гілці , розпушивши своє пірячко ( так тепліше) ,мріє. Мріє про весняне тепле сонечко, про ясне блакитне небо…
   Чи задумувалися ми- як братам нашим меншим взимку живеться ? За своїми повсякденними клопотами люди навіть не помічають труднощів , з якими стикаються в зимову пору пернаті друзі. Так, багато з них відлетіли в теплі краї  і ми з нетерпінням чекаємо їх повернення, бажаючи знову почути дзвінкий спів. Адже зі пташиним співом приходить весна. Та як бути тим птахам, які залишаються поряд з нами взимку?
Натураліст №1   Хто ж залишається з нами, поблизу наших осель?
-учні- птахи!
Натураліст №1   Ви загадки відгадайте і птахів усіх впізнайте! (загадує  загадки «знавцям птахів»додаток№1)
Натураліст №1   Молодці ви гарно справились із завданням.

Бібліотекар:  Зима складний період в житті птахів . Дехто відлітає у теплі та багаті на корм краї, а ті, що залишаються зимувати потребують нашої з вами  допомоги. Справжнім подарунком для пернатих є годівнички, які можна виготовляти з різноманітних матеріалів: порожніх пластикових пляшок, картонних коробок чи робити з дерева. Головне пам’ятати , щоб пташкам було зручно.(сл№3)
Натураліст №1   Бібліотекарю, нагадайте будь-ласка учням де не варто вивішувати годівницю.
Бібліотекар:  Підвіконня та балкон- чудові місця для спостереження за пташками, але пам’ятайте, що вони часто бувають доступними для кішок. Це ж стосується і низько розташованих годівничок, і навіть товстих гілок на деревах.
Натураліст №2
 Поспіши дитино мила , глянь на світ - навкруг :
Все зима снігом покрила-і поля і луг.
Ні зігрітись у промінні, ні знайти зерна…
Ось лежить там на камінні – пташка нежива.
А тут друга прилетіла,жалібно квилить;
-         Поможи , дитино мила, зиму пережить,
Обережно, о дитятко, стіл щодня змети-
І ці крихти в годівничку пташці принеси.!
Бібліотекар:  У час, коли зима особливо люта, пташки не відмовляються від жодного частування, але не все їм на користь. Зокрема, категорично заборонено класти в
 годівничку чіпси, солоні горішки, сухарики зі смаковими добавками. Дуже шкодить пташкам чорний хліб. Синички із задоволенням їдять сало, але, знову ж таки, несолене.
 Зазвичай у годівнички насипають хлібні крихти, соняшникове та гарбузове насіння, різноманітні крупи. Насправді ж меню , яке ви можете запропонувати пташкам, значно багатше.
  Ви також можете разом з батьками зробити годівничку власними руками. Адже цією справою ви врятуєте не одне життя.! –Ось вам « меню для зимуючих птахів».
Натураліст №3   А ми хочемо прочитати вірші про тих ,для кого зробили годівнички!
       Вірші
(Додаток-2)-«Горобчики», «Снігурі»
Шишкар  В хвойнім лісі я живу,там пісню співаю, шишки дуже я люблю, з них зернятка я виймаю. В лісі я ще санітар . А зовуть мене …(шишкар.)Таким дзьобом, як у мене дуже зручно очищати шишки, розкривати їх. Хоча пташенята мої  народжуються  з рівними дзьобами, а вже потім стають   округло зігнутими.
Зранку до вечора лузаю насіння,злітаючи на землю раз або двічі, щоб втамувати спрагу сніжком і знову беруся до діла.
В лютому, березні мощу гніздечко, згодом вилуплюються пташенята- пуховички. Моя половинка не злітає з гнізда, їжу
    добуваю я, приносячи ялинове насіння у волі.
Сорока  Я строката сорока веселої вдачі. В садку білобока навприсядки скачу. Смішні побрехеньки скрекочу. Живу майже по всій Євразії,а також в Північній і Південній Америці. Гнізджуся по чагарниках в густих заростях. Відкладаю 6-8 яєць у квітні, а гніздечко покидають пташенята на початку травня. Живлюся переважно комахами, а іноді хапаю пташенят свійських птахів. Користь, яку я приношу ,знищуючи шкідників, значно більша від можливої шкоди.
Натураліст №4
Пташка невеличка, в неї білі щічки,
Сірі лапки,чорна шапка,фартушок жовтенький.
Любить їсти з годівнички, називається…(синичка)
Синиць знають всі. Птахи це лісові , які завжди з першими приморозками прилітають до людських осель. Як ви думаєте чому ? Тому ,що в лісі не вистачає бідолашним птахам їжі. Синиці добре памятають  те місце, де їх годували  минулої зими і повертаються туди не самі ,а з своїми малюками. В морозяні ночі зграйки синиць залазять у дупла, щілини будівель  і сплять, тісно притулившись одна до одної , утворюючи пухнасту  кулю , із якої стирчать хвостики. Така ночівля допомагає синичкам зберегти тепло. Переживши зиму біля
людей , весною повертаються назад до лісу.
-вірш »пригоди синички»(додаток№4)
Сценка «чого синичка повеселішала»
Натураліст №3   Рано –вранці  синичка прокинулась , поглянула з високого ясеня на снігові кучугури , на заячі сліди біля старого пенька. І раптом заспівала. Заспівала  й здивувалася:
Синичка  -Чого мені так весело? Адже дерева ще чорні , зовсім голі , навіть торішнього листячка нема!
Натураліст №3   Пташка випурхнула з дупла й полетіла до знайомої горобини , де вона знала,що є ягоди. Вночі вітер позбивав їх з гілок , і тепер вони червоними жаринками горіли на снігу. А ще поласувала смачненьким сальцем ,яке залишили їй знайомі діти на дереві неподалік  і знову заспівала…
Синичка  Чого, мені так весело сьогодні ? Треба спитати кого небудь!
Натураліст №3   І вона полетіла на лісову галявину. Сьогодні там був справжній пташиний базар . Усі дзвінко щебетали , свистіли ,тьохкали й кружляли над чорною смужкою посеред білого снігу. Синичка глянула на смужку і зраділа:
Синичка   - Тепер я знаю, знаю, чого мені весело! Сьогодні сонечко піднялося вище і народилася чорна таловинка. Я навіть
                                                  7
 чую , як дзвенить під снігом маленький струмок. Незабаром
весна, всюди буде гарно і весело!

Натураліст №3   І тоді синичка полинула високо в небо й заспівала найкращу в світі пісеньку, яку тільки знала
Синичка  -Цинь-цинь-цинь!
(ролик  «прихід весни і первоцвіти»)
Весна  Вийшла я з лісу, лугові вклонилася.
Од вітрів і сонця- луг зазеленився. А домене трави у поля прослались, а до мене птахи з гаю озивались, а за ними в лузі зацвітали квіти. Починаю,друзі, по землі ходити.
Пташок викликаю з теплого краю! Летіть, соловейки, на нашу земельку. Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки!!!Вилинь, вилинь, пташечко! Винеси літо з собою!
І-ВЕДУЧИЙ   з21 березня по старому звичаю почнеться місяць птахів. Діти розвішуватимуть на деревах пташині будиночки-шпаківні, дуплянки, влаштовуватимуть безплатні їдальні.
ІІ-ВЕДУЧИЙ   Любов до природи- це і любов до Батьківщини ,до свого народу. Це наш світогляд, наша мораль,весь спосіб нашого життя. Невідємною частиною нашого життя є
                                                    8
птахи. Вони поширені скрізь , де є на землі сприятливі умови
 для їхнього життя. Наземній кулі їх налічується 8тисяч 700видів, а в нашій країні майже 770 видів. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони за літо – і не  злічити! Працюють не покладаючи крил.!
І-ВЕДУЧИЙ   Здається  зовсім недавно ми з глибоким щемом в душі проводжали останні журавлині ключі, останню зграю гусей , останній табун качок. А вже наближається та пора , коли знову , вже в котрий раз,прийде велике переселення птахів на батьківщину.
Натураліст №4    На шляху їх чекають різноманітні перешкоди  Густі тумани сірою стіною встають перед крилатими мандрівниками. В сірій мряці птахи гублять дорогу , з розмаху розбиваються до гострих невидимих скель. Морські бурі ламають їм піря, збивають їм крила ,відносять далеко від берегів.
Натураліст №1   Раптові холоди сковують води – птахи помирають від холоду і голоду. Тисячі їх гинуть від пожадливих хижаків- орлів,соколів, яструбів. Але ніщо не може зупинити густі потоки крилатих мандрівників. Через тумани і всі перешкоди летять вони на батьківщину, до своїх гнізд, несучи на своїх стомлених крилах весну.

                                                       10
(ролик про перелітніх птахів)
ІІ-ВЕДУЧИЙ    Першу звістку про весну принесуть граки. Зиму вони провели на півдні України. Вони вже не дочекаються зустрічі з рідною «домівкою»,хоч їхній шлях буде важкий , але багато з них все –таки повернеться на Батьківщину.
І-ВЕДУЧИЙ    А ось звістки від інших птахів. Від пернатих друзів на нашу адресу надійшли телеграми, які доставив сюди наш поштарик.
Поштар   Чи тут зібрались друзі птахів?
Діти:  Тут!тут!
Поштар   Тоді послухайте,які телеграми надіслали ваші пернаті друзі.!
ТЕЛЕГРАМА 1: всім друзям птахів! Вилітаємо, зустрічайте, готуйте квартири!- Ваші пернаті друзі.
ТЕЛЕГРАМА 2: Учасникам свята «дунь птахів» -Вилітаємо з Африки. Терміново повідомте чи є вже вас комахи. Якщо немає –ми затримаємось в дорозі. Ластівки.
ТЕЛЕГРАМА 3:Всім школярам вашої школи, всім друзям птахів! Дуже вдячні  за турботу про нас в тяжкий зимовий час. На повітряних шляхах розповімо про вас птахам ,які летять сюди. Дамо їм вашу адресу.Синиці.
                                                  11
ТЕЛЕГРАМА 4 :Всім школярам міста Сокаля! Виготовленими вами шпаківнями  були задоволені, сподіваємось цього року ви розвісите їх ще більше! Влітку віддячимо ! Знищимо всіх шкідників саду. –Шпаки.
(ролик по біології перелітніх птахів)
І-ВЕДУЧИЙ    А зараз для вас , шановні «знавці птахів»-пташина вікторина . Після неї ми підібємо підсумки і оголосимо переможців.(додаток №3)
 ІІ-ВЕДУЧИЙ   Ось ви почули і побачили багато цікавого про зимуючих та перелітніх птахів нашої місцевості, зрозуміли, що їх потрібно берегти і допомагати у скрутний час.
І-ВЕДУЧИЙ    А тепер, за давнім звичаєм ми візьмемо символічних жайворонків візьмемо їх, вийдемо на двір і закличемо весну.У дворі підкинемо їх, а тоді спіймавши-розламаємо їх на гілках дерев для птахів.
ІІ-ВЕДУЧИЙ   Ви також, прийшовши  додому можете провести таке дійство, що підгодувавши пташок у власному садку.




                                                    12
                                                      ДОДАТКИ
1.   Загадки про птахів
Маленький хлопчик у сірій свитинці, по дворах стрибає-
Крихти збирає.( горобець)

Ми маєм грудочки червоні і чорні крильця в нас міцні. На крилах зиму ми приносим і звуть нас просто..( снігурі)

Вірно людям я служу,їм дерева стережу. Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю.(дятел)

Вони бувають сизі,білі…Воркують, в парку прживають. Вважають їх птахами миру, на щастя в небо випускають.І линуть в синю височінь-птахи чудові…(голуби)
        Прилетіла чорна зграя. Не свистить і не співає. А кричить « кар- кар!» Що за птахи відгадай.( ворони)
2.Вірші про птахів
Горобчики 
В зимові дні на стовпчиках, на гілках, на дахах
Сидять малі горобчики у сірих піджачках.
Сидіти їм під стріхами, чекати б їїм тепла,
Та жаль, що всюди віхола поживу замела.
Сніги.мов білі килими,у полі ні зерна.
Я хліба накришила їм, посипала пшона.
Горобчики наїлися і наче у теплінь, всі радо розлетілися.
Цвірінь-цвірінь-цвірінь…
Снігурі 
Сиджу я біля підвіконня, коли дивлюся- у садку
На груші…яблука червоні  аж на самісінькім верху.
Та ось підкрався кіт гульвіса, на грушу глипнув,як сова,-
Червоні яблука знялися і полетіли.Ну й дива!
Взяв олівець я із пенала і записав в календарі:
«Сьогодні вперше прилітали до нас у гості снігурі.»
3.Пригоди синички.
На горищі годівничка, прилетіла туди синичка.
Цілу зиму в нас вона, ця пташина чарівна.
Холод й вітер надокучив, був сердитий він і злючий,
 мучив пташку чарівну,аж по саму по весну.
Ми синичку рятували:Крихти хліба їй кидали,
Від морозу вберегли і померти не дали.
Дякувала нам синичка за тепло ігодівничку.
Підлетіла до вікна й попрощалася вона.
4.Запитання вікторини
-Зимуючі птахи
1.Який птах має найдовший язик, яким короїдів добуває? (Дятел))
2.Укого з зимуючих птахів основна їжа- насіння шишок?(Шишкар)
3.Вдень мовчить, а вночі кричить( Сова)
4.Уводі купається, а сухою зостається.(Качка)

5.Що для птахів страшніше взимку-голод чи холод?(ГОЛОД)

Немає коментарів:

Дописати коментар